Döküm Kuzine Soba Nedir?


Bu tanıtımımızda döküm kuzine sobaları ele alacağız. Eski dönemlerde teknolojinin yeteri kadar gelişmediği zamanlarda kuzine döküm soba oldukça yaygın olarak kullanılmaktaydı. Ancak kalorifer sisteminin yaygınlaşması ve doğal ile ısınma yapılmasından bu yana bu döküm kuzine sobalar popülerliğini yitirmiştir. Bazı kimseler ise hala soba ısısından vazgeçemediği için bu sobaları kullanmayı tercih etmektedir. Kuzinelerin bazı özelliklerine değinilecek olursa şu bilgileri söylemek doğru olacaktır:

La Nordica Kuzine Soba

Bu sobalar ebat olarak oldukça büyük bir yapıdadır. Gösterişli ve heybetli yapısı ile odun sobası özelliğindedir. Isı olarak alternatif bir ısı kaynağı olmakla beraber büyük salonların baş köşesinde yer alabilecek düzeydedir. Fırınlı olma özelliğinden dolayı odun ve kömür ateşinde yemek pişirmek isteyenlerin vazgeçilmez tercihleri arasındadır. Fiyat olarak ise diğer sobalara göre biraz daha farklıdır ve cep yakan cinstendir. Bu sobaların çok da estetik bir görünüme sahip olduğu söylenemez. Büyük alanlarda kullanılması daha dekorasyona uygun olmaktadır.

Dal Zotto Kuzine Soba

Genelde Amerikan mutfak tipi alanlarda dekor amaçlı ve ek bir ısınma kaynağı olması açısından tercih edilen soba tipidir. Nordica sobaya göre biraz daha küçük boyutlara sahiptir. Bu sobaların kovalı sistemleri bulunmamakta ve üzerinden odun kömür tarzı yakacakların atılması ile ısı kaynağı oluşturulmaktadır. Bunun yanında dökülen küllerin alınabilmesi için çekmeceli bir sistem oluşturulmaktadır. Bu sistem sayesinde temizlenmesi ve yakma işleminin döngüsü sağlanmış olacaktır.

Bronpi Kuzine Soba

Şömine ve sobadan vazgeçemeyen kişilerin tercih ettikleri bir kuzine tarzıdır. Görüntü olarak şömineyi andırmakta ancak ısı verme ve kapalı bir sistem olmasından dolayı da tam bir soba özelliğindedir. çelik saç gövdesi ve dökümlü üst tabakası ile üzerinde pişirme işlemi yapmaya oldukça elverişlidir. Genelde mutfak dekorasyonlarında, kış bahçelerinde ve çatı katlarının dekorasyonlarında tercih edilmektedir. Alt haznesinde ısı kaynağını koyabilmek için bir alan bulunmaktadır. Orta kısımda ise yanma sistemi oluşturulmuştur. En üst kısımda ise bir alan bulunmakta ve bu alanda ise yemek pişirme veya ısıtma işlemleri yapılabilmektedir. Bunun yanında sobaların döküm özelliğinden dolayı kolay kolay soğuma işlemi olmamakta ve uzun süre ısı kaynağı olma özelliğindedir.