Elektrikli Şömine Hakkında Bilgi


Elektrikli şömine modelleri kullanımı daha kolay ve temiz olmasından dolayı oldukça fazla tercih edilmektedir. Aynı zamanda odu şöminelerine göre daha emniyetli ve çalışması daha sorunsuz aletlerdir. Güvenlik açısından da kişiler bu modelleri tercih etmektedir. Elektrikli şömine hakkında bilgi verilmek istenirse şunlara değinmek doğru olacaktır.

Dekorasyon Amaçlı

İstenilen her ortama kolay bir şekilde kurulumu sağlanmaktadır. Bu kolaylığından dolayı da dekorasyon amaçlı olarak çok fazla tercih edilmektedir. Modern, klasik ve retro modellerin çok fazla çeşidinin olmasından dolayı her ortama kolay bir şekilde uyum sağlamaktadır.

Isı Amaçlı Kullanım

Genelde dekorasyon amaçlı olarak tercih edilse de alternatif ısı kaynağı olarak da kişilerin beğenisine sunulmaktadır. 1 metre karelik bir odayı yaklaşık olarak bir saat gibi bir sürede ısıtma özelliğine sahiptir. Soğuk ve kış günlerinde kişiler hem ısınabilir hem de karşısında keyif kahvesini içerek kitap okumanın tadını çıkarmak amacıyla bu şömineleri tercih etmektedir. İlerleyen zamanlarda ısı göstergesi ile görüntü ayarının birbirinden ayrılmasıyla daha fazla enerji ve elektrik tasarrufu sağlanması tahmin edilmektedir.

Elektrikli Plazma Şömine

Plazma şömineler genelde çok fazla yer kaplamadığı için tercih edilmektedir. Normal şömine boyutlarına göre oldukça küçüktür. Bu açıdan dolayı dar alanlarda veya ön plana çıkarılması istenmeyen durumlarda bu şömine modellerine başvurulmaktadır. Görüntü olarak naif ve şık tasarımlar olmasından dolayı TV ünitesi yerine duvara monte edilen plazma televizyonların altında bir alana koyulması tercih edilmektedir. Isı olarak diğer şöminelere göre daha az ısı vermektedir. Bunun yanında yan izolasyonlarının iyi bir şekilde yapılmasıyla şöminelerde ısı tasarrufu ve buna bağlı olarak elektrik tasarrufu sağlanmaktadır.

Model olarak da farklıdır. Düz L tipi veya U tipi şeklinde modelleri bulunmaktadır. Geniş bir ekrana sahip olmasından dolayı kış bahçelerinde çatı katlarında ve atıl alanların değerlendirilmesinde daha fazla tercih edilmektedir. İç dekorasyonu da odun şöminelerine benzemekte ve o şekilde bir izlenim verilmeye çalışılmaktadır. Bu açıdan görsellik olarak farklılıkları oldukça fazladır. Bu açıdan her alana uyum sağlamasından dolayı kişiler fazlaca tercih etmektedir.