Şömine Modelleri


Şömine Modelleri

Şömine modelleri genellikle kullanılacak model, uygulanacak olan hazne ve yerin durumuna göre farklılıklar göstermektedir. Şömine modellerini odunlu şömine, doğalgazlı şömine, elektrikli şömine ve bio ethanol şömineler olarak sayabiliriz. Şöminelerinizi ister evlerinizin salonlarına isterseniz mutfaklarınıza, oturma odalarına veya kış bahçelerinize yaptırabilirsiniz. Şömine Modelleri genellikle kullanacağınız mekanın özelliğine göre yapılmaktadır. Genel olarak kategorilere ayırdığımız modeller aşağıdadır. Elektrikli şömine modelleri, günümüzde gittikçe yaygınlaşan birçok modeliyle farklılık sunan, portatif olma özelliğiyle şömineye farklı bir bakış açısı getiren şöminelerdir. Çıkış noktası ‘her eve bir şömine sunmak’ olan bu koleksiyon; kül, is, duman ve baca ihtiyacını ortadan kaldıran özelliğiyle ön plana çıkıyor. Bu şöminelerimizin kullanımı hakkında bilgi biraz verelim. Elektrikli şömine modellerinin kullanımı kolay ve pratiktir. Timer ve termostat fonksiyonlarının devreye sokulabilen modelleriyle son derece emniyetli ve sorunsuz ürünlerdir. İstenilen her ortamda şömine keyfini yaşamanıza olanak tanıyan bu şömineler, her mekana uygun geniş model seçeneği, uzaktan kumanda ile kolay kullanım, 2 kw’a kadar ısıtma gücü ve en önemli özelliği gerçeği aratmayan görsel bir alev şöleni yaratmasıdır. Isıtmadan daha çok görsel amaçla kullanılır. Gerek modern, gerek klasik, gerek retro modelleri ile dekorasyon tarzınıza uygun her mekana göre elektrikli şömine modelleri alternatiflerini bulmak mümkündür. Yaklaşık 20 metrekarelik bir odayı 1 saate yakın bir sürede ancak ısıtabilmektedirler. Isı ve görüntü modlarının ayrı ayrı çalışılabilir seçenekleri ileride günümüz ekonomi şartlarına da uygunluk sağlayacaktır. Çok şık ve zarif görünüme sahip olan şömineler ile soğuk kış günlerinde hem ısınabilir hem de karşısında çayınızı yudumlayabilirsiniz. Son olarak, ısınma amaçlı kullanacaklar için tavsiyemiz odunlu şöminedir. Fakat odunlu Şömine Modelleri için baca ve orta boyutlu bir inşaat işi gerekirken, aynı şekilde doğalgazlı şömineler içinde yine baca, gaz hattı ve detaylı bir montaj gerekmektedir.

Klasik Şömine Modelleri

Klasik tarzda döşenmiş evlerin vazgeçilmez modellerinden biridir. hareketli hatlara sahip, oyma, çizgi, sütun, küpeşte unsurları mevcuttur. Domi-klasik modeller ile daha sade ve düz hatlara sahip modeller sade mekanlar için uygun olan şömine modelleridir.


Modern Şömine Modelleri

Modern mekanlar için tasarlanan, sade ve düz hatlara sade ve düz hatlara sahip, bilindik şömine görünümünden farklı, kullanışlı ve düz renklere sahip taş, granit ile uygulanan şömine modelleridir. L Tipi, U Tipi tarzları yaygındır.

Rustik Şömine Modelleri

Genellikle bağ evleri, country tarzda döşenmiş mekanlarda uygulanan şömine modelidir. Çarpılmış taşlar, pres tuğla, ahşap küpeşte uygulanan şömine modelleridir. Şömine diye düşündüğümüzde aklımıza gelen ilk modeller rustik şömine modelleridir.


Ahşap Şömine Modelleri

Klasik ve ahşap yoğunluğunun bulunduğu mekanlarda uygulanan, sapelli, ırako, ve limba masif ahşap kullanılarak elde edilen hareketli oymalara ve düz hatlara sahip modellerdir. Ahşabın sıcaklığı ve doğallığını benimsemiş olanları tercihidir.

Elektrikli Şömine Modelleri

Bacası bulunmayan mekanlarda şömine keyfinden mahrum kalmak istemeyenlerin tercihi olan modellerdir. İsterseniz klasik tarzda bir şömine görünümü kazandırılarak bulundukları ortamlara değer katarlar. Yada daha modern bir şekilde plazma şömine olarak da kullanılmaktadır.


Kuzine Soba Şömine Modelleri

Modern ve Klasik tarzda ısı verimi yüksek pik döküm sobalar bulundukları ortamları rahatlıkla ısıtabilecek kapasitede ve şömine keyfi yaşatmaktadırlar. Isıtmanın yanı sıra geniş cam ekranları sayesinde ateşin keyfini ve sıcaklığını hissedebilirsiniz.